Verslag | 28 januari 2023 | Lezing Luc Laudy: Architectuur in de Mijnstreek

In de kleine filmzaal van de Ligne gaf de heer Laudy een interessante lezing over de ontwikkeling van de architectuur van de Westelijke Mijnstreek met de focus op Sittard.

Aan de hand van beelden van oude ansichtkaarten gaf hij ons een indruk hoe Sittard zich qua bouwstijlen had ontwikkeld en vooral over de periode aan het begin van de 20e eeuw.

Jos Wielders, stadsarchitect van Sittard vanaf 1910, had zich vooral bezig gehouden met het ontwerpen van kerken, maar ging zich ook steeds meer toeleggen op woonhuizen.

De invloeden van vooral De Amsterdamse School zijn duidelijk in zijn ontwerpen te zien net als later invloeden van De Art Deco, als hij meer versieringen toe gaat passen in zijn ontwerpen.

Mooie voorbeelden hiervan vinden we nog bij huizen op de Parklaan in Sittard. Ook het Forum op de Engelenkampstraat is van zijn hand. Het is mooi om in je eigen omgeving voorbeelden te zien van de bouwstijlen waar de heer Laudy over vertelde.

Al met al een geslaagde middag! [review van Ineke van Grevenbroek]

 

Ik vond de lezing vanmiddag erg interessant.Toen ik langs de kerk op de Leyenbroekersweg reed, heb ik het gebouw beter bekeken.Ik ben er 100-en keren langs gereden en niet gezien wat ik vanmiddag zag.

Ik vond de middag goed georganiseerd. [review van Francien Somers]

 

Er waren veel belangstellenden aanwezig om te luisteren naar het boeiende en informatieve verhaal.
De lezing begon met een schets van de ontwikkeling van de mijnen in de Westelijke Mijnstreek na 1900 en de daarmee gepaard gaande immigratie vanuit Noord Nederland, Italië, de Balkanlanden en Polen.
Er ontstond een grote behoefte aan huisvesting en plekken voor ontspanning, religieuze activiteiten en commercie.
Door de bevolkingsgroei in de jaren na de eerste Wereldoorlog groeide Sittard uit tot een middelgrote provinciestad.
De architecten Boosten(Maastricht), Peutz(Heerlen) en Wielders uit Sittard bepalen de Limburgse architectuur in de eerste helft van de twintigste eeuw voor een groot deel.

De rest van de lezing spitst zich toe op architect Jos Wieders en zijn werk.
In 1910 wordt Wielders de stadsarchitect van Sittard en van 1917 begint hij zijn eigen architectenbureau.
Hij zoekt zijn eigen stijl. Onder invloed van de geldende tijdgeest zien we de achtereenvolgende stijlperioden terug: de invloeden van de ‘Amsterdamse School’, het ‘kubistisch expressionisme,’ de ‘art deco’, het ‘nieuwe bouwen’ en tot slot, het ‘traditionalisme’.
Deze bouwstijlen zijn in Sittard en daarbuiten te zien in kerken, scholen, woonhuizen, winkel- en kantoorpanden ,horicazaken, een watertoren en een bioscoop!
Zijn bouwactiviteiten blijven echter niet beperkt tot Sittard en omgeving maar hij krijgt ook landelijke bekendheid met name met de bouw van de Rijks-HBS in Tilburg.

Wanneer ik nu, voorzien van de informatie uit deze lezing, door Sittard loop, sta ik regelmatig even stil en bekijk een gebouw dat gecreëerd is door architect Wielders en zie ik de kenmerkende details van zijn werk. Een plezierige ervaring!

Ter info:
Nu te zien: “Van Krot tot Venix”- 100 jaar wonen
Mariëlle Tweebeeke, Honderd jaar Nederlandse woongeschiedenis, vanaf 03-02 op NPO2
Bonnefantenmuseum: Werner Mantz, architectuurfoto,s “The perfect eye” tot 26-02

[review van Anny Rutten]

 

Bladwijzer maken Permalink.

Reacties zijn gesloten.